IMG_1784.JPG

WOJCIECH FURMAN

Floorwork, Fighting Monkey

Jestem niezależnym tancerzem, nauczycielem, artystą ruchowym, jednym z głównych propagatorów Praktyki Fighitng Monkey w Polsce. Zajmuje się tańcem współczesnym, teatrem tańca, teatrem fizycznym i tymi dziedzinami sztuki, gdzie ruch i taniec mogą zaistnieć jako narzędzie twórcze i artystyczne. Studiowałem na kierunku „Taniec w Kulturze Fizycznej”; moje korzenie leżą w tańcu towarzyskim, a za swoją bazę uważam Praktykę FM. Aktualne inspiracje płyną m.in z techniki streetowych. Występowałem w Rosji, Dubaju, Arabii Saudyjskiej, Rumunii, Czechach i na Węgrzech oraz na deskach scen w Warszawie, Krakowie (ICC), Poznaniu, Częstochowie, Gdańsku (Teatr Szekspirowski), czy Kielcach. 

Pracowałem z czołowymi polskimi twórcami w dziedzinie tańca współczesnego, takimi jak Paulina Wycichowska, Jakub Lewandowski, Iwona Olszowska, Anna Krysiak, jak również z osobami spoza tańca jak Katarzyna Klimkiewicz, czy Maciej Sobociński. Współpracowałem z takimi ośrodkami tańca współczesnego i teatru tańca jak TEATR Rozbark czy Krakowskie Centrum Choreograficzne.

Realizowałem takie projekty i spektakle jak:

"Rozkosz" (chor. Jakub Lewandowski; Teatr Rozbark; spektakl prezentowany podczas finału Polskiej Platformy Tańca 2019)
"SIKSIKA" (chor. Anna Krysiak; STW Poznań)
„Trans_miss(i)on” (chor. Iwona Olszowska i Ferenc Feher)
„Desert" (fragmenty, chor. Paulina Wycichowska)
„Composer" (chor. Paulina Jaksim)
„Myśl Ucieleśniona" (chor. Agnieszka Doberska)
„Kids od Evolution” (reż. Maciej Sobociński, chor, Paulina Wycichowska),
„(nie)wiara” (chor. Katarzyna Leszek, Wojciech Furman; spektakl prezentowany podczas MSTT w Lublinie)
„Efekt Halo” (chor. Daniel Stryjecki; projekt multimedialny - video mapping)

Uczyłem się od takich osób jak.: Joseph Frucek i Linda Kapetanea, Iwona Olszowska (BMC), Paulina Wycichowska, Jakub Lewandowski, Andrzej Adamczak, Anna Krysiak, Milan Herich, Aleksandros Anastasiadis (Ultima Vez), Tom Weksler, Edivaldo Ernesto, Martin Kilvady, Matan Levkowich (Animal Instinct), Ray Chung, Witold Jurewicz, Adrian Bartczak, Mirva Makinen, Dawid Lorenc.